Hypomaléři +420 603 486 821 Infolinka Praha 1 Václavské náměstí 1, Palác Koruna
cz en

Archiv novinek

Mladí mají získat snazší přístup k hypotékám. Půjčit by si mohli až sto procent hodnoty nemovitosti a stačit jim mají nižší příjmy.

duben 2019/

Mladí Češi do 36 let by mohli získat snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Novinka vyplývá z návrhu novely zákona o ČNB, který ministerstvo financí koncem minulého týdne poslalo vládě. Pokud návrh odsouhlasí vláda a projde oběma komorami parlamentu, mladí si budou smět vzít v bance na nemovitost hypotéku až o deset procentních bodů nad limit, který ČNB stanoví ostatním. Na splátku hypotéky a dalších dluhů by pak mohli vydávat z čistého příjmu až o pět procent více než starší lidé. Celková hypotéka by mohla být také vyšší než u jiných žadatelů.

Je to výrazná změna. Doposud ČNB ve svých doporučeních bankám ukládá, aby většině lidí poskytovaly hypotéky maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti a na 90 procent jen omezenému počtu žadatelů. Splátka hypotéky a dalších dluhů od 1. října loňského roku nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Centrální banka doposud chtěla, aby díky novému zákonu mohla stanovovat ukazatele, tak aby podmínky byly stejné pro všechny žadatele.

Navrhované měkčí parametry pro lidi do 36 let se mají týkat jen těch, kteří budou chtít hypotéku na pořízení bydlení. Změna je důsledkem nové dohody mezi ministerstvem financí a ČNB. "Podařilo se najít kompromis, aby novela mohla být co nejdříve předložena vládě a poté do Poslanecké sněmovny," řekla HN Markéta Fišerová, mluvčí ČNB. "Hranice 36 let je stanovena stejně jako v případě úvěrů na bydlení pro mladé, o které se už nyní žádá u Státního fondu rozvoje bydlení."

Centrální banka se už několik let snaží prosadit zákon, který jí umožní účinněji regulovat hypoteční trh. Podle ČNB je zákon nutný k zajištění stability bankovního sektoru do budoucna. Pokud tyto pravomoce získá, může od bank vyžadovat plnění svých nařízení účinněji, než to dělá prostřednictvím svých doporučení.

Plán ČNB narazil před posledními parlamentními volbami na podzim 2017, kdy se jí zákon nepodařilo prosadit v parlamentu. V posledních měsících slábla i jeho podpora na ministerstvu financí. To se obávalo, že se situace může opakovat i v současné Poslanecké sněmovně. Předložení návrhu proto vládě proti původnímu plánu několikrát odložilo.

Nyní ministerstvo financí potvrdilo, že změna je reakcí na debatu, která se rozběhla v připomínkovém řízení. "Mladí žadatelé jsou specifickou skupinou s nižšími příjmy a úsporami, které jim však většinou v následujících letech vzrostou. Proto jsme jim v návrhu úvěrové ukazatele zmírnili," uvedla Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva. Omezení hypoték zákonem podle původních představ ČNB nepodporovaly banky ani expertní Národní rozpočtová rada. Právě ta v připomínkovém řízení projevila obavy například z toho, že by přísné podmínky přispěly ke stárnutí populace. Aby mladí lidé na hypotéku dosáhli, museli by na ni více šetřit - to by pak mohlo vést k odkladu rodičovství. A názor rady nakonec uspěl.

Podle bank je hlavním tématem nadcházející debaty to, zda ČNB vůbec potřebuje zákon na regulaci hypoték. Doposud se k tomu stavěly negativně. "Nová podoba návrhu je lepší, než byl ten původní. Je to snaha, jak řešit zablokovanou situaci a dosáhnout toho, aby byl průchodnější pro ty, kteří ho chtějí. Z našeho pohledu je však zákon zbytečný, " řekl Jiří Feix, šéf Hypoteční banky, která je největší na tomto trhu. "Současná doporučení ČNB na hypotéky banky dodržují a na trhu se už významně projevují." A data jeho slova potvrzují - objem nových hypoték za první dva měsíce letošního roku byl o třetinu nižší než ve stejném období loni.

V návrhu zákona se zatím neobjevuje, odkdy by měl platit. Je tam jen formulace, že jeho účinnost nastane první den následujícího měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Naši partneři

Artesa-logo
hypotecni-banka
rb
moneta-money-bank-logo
logo_share_1500
logo-zonky
logo-essox
kb
facebook-logo-for-share
Fio-logo
csob
cofidis-logo
RB-st
Oberbank_300
Modra-pyramida
Mbank-logo
unicredit

Kontaktní formulář

Vaše jméno Váš email Telefon
Vaše zpráva

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

Praha 1 / Palác Koruna
Hypomakléři.cz, s.r.o.

Palác Koruna, vchod A
Václavské náměstí 1, Praha 1

Mobil +420 603 486 821
Telefon +420 236 033 633
E-mail info@hypomakleri.cz

Praha 9 / Nádraží Libeň 
Hypomakléři.cz

Českomoravská 199/37
190 00  Praha 9

Mobil: +420 775 040 697
E-mail: vladislav.potocnik@hypomakleri.cz
Otevřeno již od 1.5.2024

 

Chci získat nejlepší úrok

Vaše jméno
Váš email
Telefon

10 rad, kterých se vyvarovat při vyřizování hypotéky - ke stažení zdarma

Bez kontaktu to nejde!

E-mailTelefon

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím