Archiv novinek
Hypotéka a rozvod: Jak dál?
červen 2018/
Na začátku je vše jasné. Velká láska a rozhodnutí na celý život. Následují další velké kroky. Nový vůz, děťátko a hlavně zázemí. Domov. Následuje poslední velké rozhodnutí. Hypotéka. Ovšem ne vždy jde vše podle našich představ. Jak řešit hypotéku při rozvodu a čeho se vyvarovat?
Cesta smíru a cesta boje
Na začátku si ve všem s partnerem rozumíte, ale když dojde na lámání chleba, objeví se zdánlivě nepřekonatelně rozdílné názory. Má první rada zní: Dohodněte se!
Vždy se nejprve snažte s partnerem dohodnout o vypořádání společného jmění manželů (SJM). V případě, že nenajdete společnou řeč, bude hypotéku, stejně jako ostatní majetek, rozdělovat soud. Jistě jej rozdělí spravedlivě, ale. Pojďme si nyní prostudovat možné varianty řešení.
Varianta 1: Spolu i po rozvodu
Partneři se můžou dohodnout, že se hypotéka nebude měnit a nemovitost dál splácejí napůl. Předmětná nemovitost může sloužit jako investiční příležitost. Oba, nyní již bývalí partneři, mohou společně vydělávat na pronájmu a postupem času mohou nemovitost věnovat například svému dítěti, nebo ji prodat.
Jak jistě ale sami cítíte, tato varianta je téměř pohádkovou záležitostí. Každá mince má ale dvě strany: oba zůstávají zatíženi úvěrem, což může v důsledku znamenat, že na jiný (nový) úvěr nedosáhnou. Nebo se bývalý partner může dostat do potíží se splácením. Protože je hypotéka společná, musí ji platit ten druhý. Nelze platit jen polovinu splátky.
Nastává prostor pro otázku: Opravdu jsou vzájemné vztahy po rozvodu na takové úrovni, aby šel pár do tohoto rizika?
Varianta 2: Já, nebo ty
Mnohem častější variantou řešení hypotečních úvěrů v rozvodovém řízení je přenechání úvěru jednomu z partnerů. Často se stává, že si nemovitost ponechá lépe vydělávající nebo celkově zajištěnější partner, který druhého partnera vyplatí.
Tato varianta je možná pouze v případě, že s ní obě strany souhlasí a hlavně, pokud banka shledá daného partnera jako dostatečně bonitního. Bonita bývá při řešení hypotéky velký problém. Pokud manželé uzavírají hypotéku společně, posuzují se příjmy obou partnerů. Většinou tak společně na hypotéku dosáhnou. Pokud však jeden partner chce převzít hypotéku sám a navíc musí druhého vyplatit z již zaplacené části hypotéky, může se stát pro banku málo bonitním.
Pokud banka vyhodnotí přebírajícího partnera jako bonitního klienta, je vyhráno. Stačí vyplnit žádost o vyvázání spoludlužníka a po dokončeném rozvodovém řízení s vyřešeným společným jměním manželů banka dovolí provést v hypotéce změny.
V případě, kdy banka vyhodnotí partnera jako málo bonitního klienta, existuje ještě jedna možnost. Může najít dobrodruha, který se stane ručitelem a hypotéku převezme společně s ním. Většinou se jedná o rodiče nebo sourozence. Může to být ale i dobrý kamarád.
Varianta 3: Sbohem a šáteček
Pokud selžou snahy o dohodu a partneři nedokážou najít společnou řeč, nebo pokud banka vyhodnotí oba partnery jako nebonitní, existuje již jen jedna cesta jak společnou hypotéku vyřešit. Nemovitost prodat, hypotéku ze získaných peněz předčasně splatit a případný zůstatek peněz z prodeje si mezi sebou rozdělit.
Nutné je o zamýšleném prodeji informovat banku, která jako zástavní věřitel zpravidla musí k prodeji dát souhlas. A abyste bance neplatili zbytečně poplatky za předčasné splacení hypotéky, je vhodné prodej nemovitosti načasovat na konec fixace úrokové sazby.
Zdroj: hypoindex.cz